ابراهیم جمیلی : افزایش قیمت دلار می‏توانست یک فرصت طلایی برای تولیدکنندگان به وجود آورد اما به دلیل نبود حمایت و بروز مشکلات فراوان برای تولیدکنندگان ‏این فرصت طلایی مس شد.

نرخ دلار سال‏های متوالی در کشورمان ثابت بود این امر منجر به کم شدن فضای رقابتی در میان تولیدکنندگان شده و به کم انگیزگی آنها برای ‏رقابت در بازارهای داخلی و خارجی ‏دامن می‏زد که این موضوع در برنامه‏های ‏تدوین شده برای حضور در بازارهای جهانی نمود پررنگ‏تری داشت به گونه‏ای که کشور ما مثلا به دلیل نبود برنامه صادراتی از یک کشور صادرکننده آب میوه به یک واردکننده بزرگ این محصولات بدل شد.
اما در این بین به نظر می‏رسید که تولیدکنندگان ‏همزمان با افزایش نرخ دلار برنامه‏ای ‏برای حضور در بازارهای جهانی و تامین ارز مورد نیاز خود از طریق صادرات ‏تدوین کنند ولی به دلیل مشکلات اقتصادی به وجود آمده نه تنها ‏محصولات ایرانی راهی به بازارهای جهانی نداشت و پیدا نکرد بلکه معضلی به نام کمبود نقدینگی هم در بخش‏خصوصی ‏‏ظهور یافت. افزایش قیمت دلار در چند وقت اخیر به تنهایی شاکله و بدنه تولید را نشانه رفت. اما در شرایط کنونی و با وجود ارقام نجومی قیمت دلار تفاوت عمده‏ای ‏میان قیمت تمام شده کالای داخلی و وارداتی به وجود آمده است اگر تولیدکنندگان از حمایت بیشتر برخوردار شوند کالاهای ایرانی می‏توانند راه ورود کالاهای خارجی به کشور را سد کنند که این موضوع مستلزم حمایت دولت و تخصیص به موقع بودجه و تسهیلات بانکی است در این صورت بهره‏وری‏ به میزان حداکثری خود افزایش یافته و مشکلات بسیاری از تولیدکنندگان حل می‏شود. دولت باید تمامی سیاست‏ها ‏و برنامه‏های ‏خود را به سمت حمایت از تولید و کاستن از مشکلات آنها سوق دهد در شرایط کنونی ‏ما راهی جز افزایش تولید نداریم که این امر هم مستلزم حمایت دولت است. در شرایطی که متخلفان اقتصادی جولانگاه بزرگی را در اختیار دارند برخورد قاطعانه با این افراد می‏تواند به کاستن مشکلات و تابعیت از قوانین کمک کند. برای مثال در بحث نوسانات نرخ ارز عرصه بزرگی برای جولان متخلفان مهیا شد در صورتی که مشکلاتی مانند تامین مواد اولیه و کسری بودجه در شرکت‏هایی ‏که نیازمند ارز ‏هستند امری کاملا جدی است. در شرایطی که تحریم‏های ‏جهانی مشکلات اقتصادی کشور را دو چندان می‏کند افزایش قوای تولیدکنندگان نقش مهمی در کم رنگ کردن این مشکلات ایفا می‏کند، دولت باید تمامی منابع کشور را در اختیار تولیدکنندگان قرارداده و با حمایت ‏همه جانبه از آنها بازارهای داخلی و خارجی را از آن خود کند. در بحث نوسانات نرخ ارز متخلفان و عده‏ای ‏از رانت خواران نقش پر رنگی داشته و به حواشی دامن زده‏اند ‏دولت می‏تواند در کنار برخورد با متخلفین و اعمال جرایم سنگین برای این گروه از فعالان سالم بازار تقدیر و تشکر به عمل آورده و با اعمال سیستم‏های ‏تشویقی در راستای حمایت از تولید و تولید کننده گام بردارد زیرا با افزایش توان تولیدکنندگان زمینه جولان دلالان نیز از بین رفته و تولید جان تازه‏ای ‏می‏گیرد.
*عضو هیات نمایندگان اتاق ایران

۲ فروردین ۱۳۹۲ ۱۱:۱۴
pmo |
کد خبر : ۲۰,۹۷۸

ارسال نظرات

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید