نوسانات نرخ ارز مانند سکه ای دورواست؛یک روی آن مشکلات اقتصادی،تهدیدهاوآسیب هایی است که به تولیدکنندگان به خصوص واحدهای تولیدی کوچک خصوصی وارد می شود که در چند وقت اخیر این مشکلات به اوج خود رسیده است.اما روی دیگر این سکه فرصت هایی است که برای تولیدکنندگان داخلی رقم می خورداگر تولیدکنندگان مورد حمایت قرار گرفته و فرهنگ استفاده از تولیدات داخلی قوت بگیرد جان تازه ای به تولید داخل می بخشد.
ابراهیم جمیلی- عضو هیات نمایندگان اتاق ایران/  زخم های بخش خصوصی
بی شک اتفاقات 6 ماه اخیر در بازار ارز به سود جریان اقتصادی کشور نبوده و اقتصاد کشور را دچار آشفتگی و تلاطم کرده است و عده ای هم دراین بازار پرتلاطم به سودهای کلانی دست یافته اند. اما نکته مهم در این میان ایجاد آرامش در بازار ارز و برقراری امنیت در این جریان است، دولت باید تمامی تلاش خود را جهت التیام زخم های وارده از این جریان به بدنه بخش خصوصی انجام دهد در درجه دوم نیز مایحتاج مردم جامعه  مانند غذا و دارو و... را از طریق این واحدها تامین کرده و با یکه تازی سودجویان در فضای غبارآلودی اقتصادی مبازره کند.

اما سایر کالاهای مورد نیاز مردم می تواند با تکیه بر ارز صادراتی تامین شود درحالی که انتقال و ورود ارز در شرایط کنونی به کشورمان به کاری دشوار و سخت تبدیل شده و به دنبال آن جریان نرخ سه رقمی ارز به وجود آمده فضای اقتصادی کشور به فضایی برای یکه تازی رانت جویان و فرصت طلبان اقتصادی تبدیل شده است. دولت باید نرخ ارز را به سمت تک نرخی و تثبت آن هدایت کند و با حمایت از تولید نیاز بازارهای داخلی را تامین و زمینه را برای حضور در بازارهای خارجی و دست یابی به ارز صادراتی فراهم کند در شرایطی که رقم تولیدات داخلی افزایش یافته و جامعه به سمت خودکفایی حرکت کند پول ملی هم تقویت شده و تولید کنندگان هم جان تازه ای می گیرند.

افزایش نرخ ارز ، تولیدکنندگان را در چند وقت اخیر تحت فشارهای اقتصادی شدیدی قرار داده است این زخم های می توانند با حضور و حمایت بانکها التیام یافته و رو به بهبودی روند. بانکها باید توجه داشته باشند که به بهانه کمبود منابع و با عدم حمایت از بخش خصوصی بیشترین آسیب را متوجه خود می کنند زیرا با رونق فضای کسب و کار، تولیدکنندگان داخلی منابع بیشتری به سمت بانکها حرکت داده و تولیدکنندگان در زمان مشخص اقساط خود را پرداخت می کنند. دولت هم می تواند با اعمال برنامه های حمایتی از تولیدکنندگان خصوصی به کمک آنها بشتابد در شرایط کنونی باید فرق میان رانت و حمایت مشخص شود؛ وقتی دولت به شرکت های خصوصی رانت بدهد هیچ تغییری در فضای اقتصادی کشور ایجاد نمی شود؛درصورتی شرکت ها و تولیدکنندگان خصوصی پا می گیرند که دولت در حمایت از آنها به پا خیزد نه اینکه یارانه و رانت های مختلف دراختیار آنها قرار دهد . باید دقت داشت که حمایت از بخش خصوصی و تولیدکنندگان هیچ بازتابی جز بهبود فضای کسب و کار و بالارفتن رقم اشتغال و کاهش بیکاری ندارد.

۵ خرداد ۱۳۹۲ ۱۲:۱۰
pmo |
کد خبر : ۲۲,۵۴۳

ارسال نظرات

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید