بندر چابهاردر کانون گفت و گوهای دیپلماسی اقتصادی و سیاسی قرار گرفته است.از مدت ها پیش اهمیت بندر چابهار و طرح های توسعه ای که سازمان بنادر و دریانوردی برای آن متصور شده بود در محافل اقتصادی مورد توجه قرار گرفت.سفر اخیررئیس جمهوری به هند نیز نشان داد که چابهار یکی از بخش های مهم در همکاری های مشترک دو کشور است.آنگونه که در این سه روز (از روز پنج شنبه تا شنبه) طرفین پای میز مذاکره حاضر شدند یکی از طرح های اولویت دار، توجه و سرمایه گذاری در بندر مهم و استراتژیک چابهار است.
بندر چابهار درکانون دیپلماسی ها

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بنادر و دریانوردی،بر این اساس سرمایه گذاری 85 میلیون دلاری هندی ها در بندر چابهار برای نصب تجهیزات بندری، استفاده از فاینانس 150 میلیون دلاری دولت هند برای توسعه این بندر و فاینانس 150 میلیون دلاری دهلی نو برای خرید ریل، بخشی از سرمایه گذاری های شرکت های هندی در ایران است.

قرارداد موقت امضا خواهد شد

عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی که به هند سفر کرده می گوید: یکی از همکاری‌هایی که با هند در حوزه بندری نهایی خواهد شد، مدیریت بندرچابهار است که با هندی‌ها به صورت مشترک انجام خواهد شد. هند قرار است در این حوزه سرمایه‌گذاری کند لذا کارهای سرمایه‌گذاری و اعلام مناقصه‌های آن در حال انجام است.همچنین  یک قرارداد موقت در این حوزه منعقد خواهد شد تا هندی‌ها آنجا مستقر شوند.وقتی تجهیزات وارد شود سرمایه گذاری آنها کامل انجام شده است.

توسعه بندر چابهار اولویت دیپلماسی است

ابراهیم جمیلی رئیس اتاق مشترک ایران و هند می گوید:توسعه بندر چابهار یکی از اولویت های ما در همکاری مشترک با هند است.اگر بتوانیم در جذب سرمایه گذار موفق عمل کنیم این بندر را می توان به هاب منطقه تبدیل کرد.خوشبختانه دیپلماسی های اقتصادی هم به نحوی جلو می رود که سرمایه گذاران هندی برای حضور در بندر چابهار رغبت بیشتری پیدا کنند.

صادرات 1.7 میلیارد دلاری به هند

آمار 9 ماهه سال 96 نشان می دهد که ایران به هند 1.7 میلیارد دلار صادرات داشته است.70 درصد سهم صادرات مربوط به حوزه نفت است و 30 درصد باقی مانده به خشکبار، قیر ، خرما و... اختصاص دارد.با توجه به حجم صادرات کشورمان، تراز تجاری دو کشور 200 میلیون دلار به نفع ایران مثبت است.قطعا این آمار نمی تواند برای ایران رضایت بخش باشد.چرا که توسعه همکاری ها و افزایش صادرات باید با شتاب بیشتری دنبال شود.از سویی جذب سرمایه شرکت های هندی در ایران به خصوص در بندر چابهار یکی از الزام های است که دولت برای خود تعریف کرده است .

166 شرکت فعال افغان در چابهار

آنگونه که مقام های هندی هم اعلام کردند می خواهند در توسعه بندر چابهار نقش پررنگی تر را ایفا کنند.افغانستان هم از جمله کشورهای است که به دنبال نقش آفرینی در چابهار است .آنگونه که منطقه آزاد چابهار اعلام کرده است  به ۱۴۹ شرکت بازرگانی،۴ شرکت صنعتی،۱۰ مجموعه خدماتی و ۳ شرکت ترانزیتی افغان مجوز فعالیت داده است.

افغانستان حساب ویژه ای روی بندر چابهار باز کرده است

از طرفی صحبت های سید یحیی اخلاقی مدیرکل دفتر ترانزیت و حمل و نقل وزارت تجارت و صنایع افغانستان نشان می دهد که این کشور حساب ویژه ای روی بندر چابهار باز کرده است.وی گفته است:افغانستان تصمیم دارد که کالاهای صادراتی خود به دیگر کشورها به ویژه هندوستان را به دلیل شرایط و فرصت های اقتصادی بندر چابهار، از طریق این بندر صادر کند.

وی خاطرنشان کرده است که  چابهار فرصت بسیار خوبی برای بازرگانان افغانستان است که بتوانند نه تنها به بازارهای هندوستان بلکه کشورهای عربی نیز دسترسی داشته باشند و در نظر داریم که در آینده نزدیک، به صورت آزمایشی و پایلوت محموله ای شامل میوه تازه و خشک این کشور را از ایالت نیمروز به چابهار ارسال کنیم تا با رفع مشکلات احتمالی، این مسیر برای کالاهای صادراتی پاکستان از طریق بندر چابهار فعال شود.

از آنجا که بازرگانان افغانستان مشکلاتی در کراچی و همچنین مسیر بندر کراچی به سمت بندر 'طورخم' و منطقه چمن در ایالت بلوچستان پاکستان دارند ترجیح می دهند، از مسیر بندرعباس و چابهار برای تجارت و واردات کالاهای خود اقدام کنند.

تخفیف 30 درصدی برای عوارض بندری چابهار

با افتتاح فاز اول بندر چابهار( نیمه اول آذرماه سال جاری) ظرفیت تخلیه و بارگیری این بندراز ۲.۵ میلیون تن به ۸.۵ میلیون تن در سال رسیده است لذا می‌توان امیدوار بود که این بندر ایرانی  با همکاری هندی ها به پیشرفت قابل توجهی برسد.

محمد راستاد مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی در خصوص اینکه چگونه می توان این بندر را فعال کرد، معتقد است: برای جذب خطوط کشتیرانی بزرگ به چابهار اقدامات قابل توجهی صورت گرفته است.در حال حاضر تخفیف ۳۰ درصدی بر عوارض بندری چابهار اجرایی می‌شود و اجاره ثابت و متغیر سرمایه گذاران در پس کرانه چابهار نیز به حداقل قیمت موجود کاهش یافته است. همچنین سرمایه گذاری در عرصه پتروشیمی چابهار نیز آغاز شده و خوشبختانه فعالیت‌های مثبتی در این حوزه انجام شده است.

 

بندر چابهار دروازه ترانزیتی کشور

بندرچابهار به عنوان یکی از بنادر مهم ایران در جنوب کشور و در بخش شمالی دریای عمان از موقعیت استراتژیک برخوردار است و دستیابی به آب‌های آزاد بین‌المللی از طریق اقیانوس هند از مهم‌ترین ظرفیت‌های ترانزیتی این بندر اقیانوسی ایران در منطقه است.

این بندر به علت نزدیکی به کشورهایی نظیر افغانستان، پاکستان و آسیای میانه در آینده‌ای نزدیک با اتصال به شبکه ریلی کشور جایگاه ویژه ای در ترانزیت کالا در کریدور شمال - جنوب و کریدور شرق - غرب خواهد داشت.

بندر چابهار به عنوان دروازه ترانزیتی کشور با ۵۴۱ کیلومتر مرز دریایی در کریدور شرق - غرب نیز می تواند در زمینه ترانزیت و ترانشیب کالا به بنادرجنوبی کشورهای خلیج فارس ایفای نقش کند و با افتتاح طرح توسعه فاز اول بندر چابهار این بندر به عنوان یکی از کانون های داد و ستد و تجارت بین المللی در کشور مطرح شده است.

۲۸ بهمن ۱۳۹۶ ۱۸:۳۰
روابط عمومی |
کد خبر : ۴۱,۴۳۵
کلیدواژه ها: چابهار، طرح، توسعه، هند، رئیس جمهور

ارسال نظرات

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید