نایب رییس کمیسیون بازرگانی داخلی اتاق بازرگانی مطرح کرد:
نایب رییس دوم کمیسیون بازرگانی داخلی اتاق بازرگانی ایران با تاکید بر اینکه کمبودی در زمینه تامین کالاهای اساسی در کشور وجود ندارد، گفت: باید سازوکاری ایجاد شود تا سرعت ترخیص کالا از گمرک افزایش و مدت زمان انتقال کالا از بنادر تا بازار مصرف کاهش پیدا کند.
سید اسماعیل یزدان پناه، نایب رییس دوم کمیسیون بازرگانی داخلی اتاق بازرگانی، سازمان بنادر و دریانوردی

سید اسماعیل یزدان پناه در گفت و گو با پایگاه اطلاع رسانی سازمان بنادر و دریانوردی،  اظهار کرد: فرآیند ترخیص کالا از گمرکات باید تسریع شود و با سرعت بخشیدن به فعالیت ها شاهد توزیع هرچه سریعتر کالا از بنادر به دست تولیدکنندگان و بازار مصرف باشیم.

وی با اشاره به اینکه شبکه انبارداری برای  رصد کالا ایجاد شده است و این اتفاق کمک شایانی به مقوله ردیابی کالا می کند، بیان کرد: این شبکه شرایطی را فراهم کرده است تا بر اساس آن کالا از زمان تخلیه تا توزیع رهگیری شود.

نایب رییس دوم کمیسیون بازرگانی داخلی اتاق بازرگانی ایران افزود: باید مسائل و مشکلات حمل و نقلی به منظور جابجایی کالا از بنادر به سایر نقاط کشور مرتفع شود، گفت: با اتصال بنادر به ریل و توسعه محورهای جاده ای شاهد بهبود وضعیت توزیع کالا در کشور خواهیم بود.

یزدان پناه با بیان اینکه دیر توزیع شدن کالا از بنادر اثر منفی بر بازار خواهد داشت، گفت: باید سرعت ترخیص کالا از گمرک افزایش پیدا کند از اینرو ، پیشنهاد می کنیم در مرحله اول اجازه ترخیص 60 درصد کالاهای وارداتی صادر شود و 40 درصد کالاها نیز به عنوان تعهد در گمرک بماند.

وی با اشاره به شرایط حساس اقتصادی کشور در برهه کنونی، اظهار کرد: باید از هر اقدامی که موجب می شود روند ترخیص کالا کند شود جلوگیری کرد، شرایط در حال حاضر با توجه به اعمال تحریم های یکجانبه و غیرقانونی آمریکایی ها تا حد ممکن پیچیده و دشوار است بنابراین باید از تمام ظرفیت های داخلی کشور با هم افزایی دستگاه ها و حذف بوروکراسی های اداری استفاده کنیم و مانع از آن شویم که دشمن به اهداف خود که ایجاد بحران در اقتصاد ایران است نزدیک شود.

نایب رییس دوم کمیسیون بازرگانی داخلی اتاق بازرگانی ایران همچنین در خصوص ظرفیت های بندر شهیدبهشتی چابهار، توضیح داد: بندر شهیدبهشتی چابهار از امکانات مناسبی برخوردار است و می تواند بار دولت در زمینه واردات کالاهای اساسی را به دوش بکشد.

یزدان پناه افزود: شاید در شرایط عادی بنادر مختلف کشور از ظرفیت های تقریبا مشابهی برخوردارند اما به طور حتم در برهه حساس کنونی که بندر چابهار از تحریم ها مستثنی شده است باید از این امکان به نحو مطلوب استفاده کرد چراکه معافیت این بندر از تحریم ها به خوبی اهمیت و جایگاه آن را نشان می دهد که نباید از آن غافل شد.

۸ مهر ۱۳۹۸ ۱۰:۵۸
کد خبر : ۴۸,۰۲۰
کلیدواژه ها: سید اسماعیل یزدان پناه، نایب رییس دوم کمیسیون بازرگانی داخلی اتاق بازرگانی، سازمان بنادر و دریانوردی

ارسال نظرات

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید