وزیر راه و شهرسازی اعلام کرد:
وزیر راه و شهرسازی با اشاره به جابجایی بار کالاهای اساسی سهمیه شرق کشور به بندر چابهار، گفت: این اقدام در راستای محرومیت زدایی و رونق بخشیدن به نوار شرقی کشور صورت گرفته است.
وزیر راه و شهرسازی، سازمان بنادر و دریانوردی
 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان بنادر و دریانوردی، محمد اسلامی؛ وزیر راه و شهرسازی که در برنامه تیتر امشب حضور یافته بود، در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه توسعه بندر چابهار یکی از اقدامات بسیار ارزنده است، اما کامیون داران معتقدند تردد در این مسیر برای آن های خیلی مقرون به صرفه نیست، بنابراین چه برنامه مشخصی برای توسعه این بندر در نظر گرفته شده است؟ بیان کرد: حدود 35 درصد کالاهای اساسی در استان های نوار شرقی کشور توزیع می شود و پیش از این شرایط به گونه ای بود که همواره کالاهای اساسی در بندر امام خمینی(ره) تخلیه و از آن جا با کامیون به مقاصد شرقی کشور حمل می شد.

وی افزود: با توجه توسعه ای که برای بندر چابهار انجام دادیم و با افتتاح این بندر از سوی رییس جمهوری در آذرماه سال ٩٦، ظرفیت بندر چابهار به 8.5 میلوین تن رسید و فاز اول را پشت سر گذاشت و هم اکنون به مرحله ای از ظرفیت فاز 2 نزدیک شده است.

وزیر راه وشهرسازی با تاکید بر اینکه بندر چابهار باید مورد استفاده قرار می گرفت، عنوان کرد: در سال 96 حدود 900 هزار تن بار در این بندر جابجا کردیم و تصمیم گرفتیم کالاهای اساسی سهمیه شرق کشور را با هماهنگی صورت گرفته با وزارت جهاد کشاورزی به بندر چابهار ارسال کنیم.

اسلامی ادامه داد: بر این اساس کامیون هایی که اهل منطقه نواحی شرقی کشور هستند از مسیر راحت تری برخوردارند تا به بندر چابهار بروند و بار را به مقاصد شرقی کشور حمل کنند؛ گفتنی است که سال گذشته 2 میلیون 400 هزار تن بار در بندر جابجا شد که این خود یک رکورد کم سابقه در سال های اخیر بوده است.

وی با بیان اینکه چنین حرکت و اقدامی در جهت رونق بخشیدن به مرز شرقی کشور است، گفت: این مسئله سال ها به عنوان یک آرزو مطرح بود و با سرمایه گذاری های صورت گرفته به صورت فوق العاده پیوسته انجام شد.

وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه در مورد پروژه احداث بندر چابهار هرگز طی پنج یا شش سال گذشته کمتر از دو شیفت فعالیت صورت نگرفته است، اظهار داشت: هم اکنون نیز در نمای توسعه بندر، پروژه راه آهن در حال پیش برد است و با ظرفیت بالا عملیات اجرایی انجام می شود.

اسلامی ادامه داد: بنابراین برای توسعه شرق کشور و محرومیت زدایی در استان سیستان و بلوچستان یکی از راه های مورد نظر توجه به ترانزیت و گسترش حمل و نقل در این منطقه بود و باید حمل و نقل جاده ای نیز در پرتو این اتفاق توسعه یابد.

وزیر راه و شهرسازی در پایان ضمن تبریک  روز ملی حمل و نقل به فعالان این حوزه در بخش دریایی، هوایی، ریلی و جاده ای، بیان کرد: حمل و نقل شریان حیاتی اقتصاد هر کشوری است و ما نیز در راستای ایجاد زیرساخت‌ها، توسعه منابع انسانی و سامانه های حمل و نقل از ظرفیت های بسیاری در کشور برخورداریم.

۲۶ آذر ۱۳۹۸ ۱۴:۲۳
کد خبر : ۴۸,۸۵۲
کلیدواژه ها: وزیر راه و شهرسازی، سازمان بنادر و دریانوردی

ارسال نظرات

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید