وزیر راه و شهرسازی اعلام کرد:
وزیر راه و شهرسازی با اشاره به جابجایی کالاهای اساسی سهم استان های شرقی کشور از طریق بندر چابهار، گفت: این اقدام در راستای محرومیت زدایی و رونق بخشیدن به نوار شرقی کشور صورت گرفته است.
وزیر راه و شهرسازی اعلام کرد: رکورد کم سابقه جابجایی بار در بندر شهیدبهشتی چابهار در سال ۹۷/ انتقال کالاهای اساسی سهم استان های شرقی کشور از طریق بندر چابهار/ انجام شش سال فعالیت شبانه روزی برای احداث

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی اداره کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان، محمد اسلامی که در برنامه تیتر امشب حضور یافته بود، در پاسخ به سوالی مبنی بر این که توسعه بندر چابهار یکی از اقدام های بسیار ارزنده است، اما کامیون داران معتقدند تردد در این مسیر برای آن ها خیلی مقرون به صرفه نیست، بنابراین چه برنامه مشخصی برای توسعه این بندر در نظر گرفته شده است؟ بیان کرد: حدود ۳۵ درصد کالاهای اساسی در استان های نوار شرقی کشور توزیع می شود و پیش از این شرایط به گونه ای بود که همواره کالاهای اساسی در بندر امام خمینی(ره) تخلیه و از آن جا با کامیون به مقاصد شرقی کشور حمل می شد.

وی افزود: با توجه توسعه ای که برای بندر چابهار انجام دادیم و با افتتاح این بندر از سوی رییس جمهوری در آذرماه سال ٩٦، ظرفیت بندر چابهار به ۸,۵ میلوین تن رسید و فاز اول را پشت سر گذاشت و هم اکنون به مرحله ای از ظرفیت فاز ۲ نزدیک شده است.

وزیر راه وشهرسازی با تاکید بر این که بندر چابهار باید مورد استفاده قرار می گرفت عنوان کرد: در سال ۹۶ حدود ۹۰۰ هزار تن بار در این بندر جابه جا کردیم و تصمیم گرفتیم کالاهای اساسی سهمیه شرق کشور را با هماهنگی صورت گرفته با وزارت جهاد کشاورزی به بندر چابهار ارسال کنیم.

اسلامی ادامه داد: بر این اساس کامیون هایی که اهل منطقه نواحی شرقی کشور هستند از مسیر راحت تری برخوردارند تا به بندر چابهار بروند و بار را به مقاصد شرقی کشور حمل کنند؛ گفتنی است که سال گذشته ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار تن بار در بندر جابه جا شد که این خود یک رکورد کم سابقه در سال های اخیر بوده است.

وی با بیان این که چنین حرکت و اقدامی در جهت رونق بخشیدن به مرز شرقی کشور است، گفت: این مسئله سال ها به عنوان یک آرزو مطرح بود و با سرمایه گذاری های صورت گرفته به صورت فوق العاده پیوسته انجام شد.

وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر این که در مورد پروژه احداث بندر چابهار هرگز طی پنج یا شش سال گذشته کمتر از دو شیفت فعالیت صورت نگرفته است، اظهار کرد: هم اکنون نیز در نمای توسعه بندر، پروژه راه آهن در حال پیش برد است و با ظرفیت بالا عملیات اجرایی انجام می شود.

اسلامی ادامه داد: بنابراین برای توسعه شرق کشور و محرومیت زدایی در  سیستان و بلوچستان یکی از راه های مورد نظر توجه به ترانزیت و گسترش حمل و نقل در این منطقه بود و باید حمل و نقل جاده ای نیز در پرتو این اتفاق توسعه یابد.

وزیر راه و شهرسازی ضمن تبریک  روز ملی حمل و نقل به فعالان این حوزه در بخش دریایی، هوایی، ریلی و جاده ای، بیان کرد: حمل و نقل شریان حیاتی اقتصاد هر کشوری است و ما نیز در راستای ایجاد زیرساخت‌ها، توسعه منابع انسانی و سامانه های حمل و نقل از ظرفیت های بسیاری در کشور برخورداریم.

۲۶ آذر ۱۳۹۸ ۱۵:۵۴
کد خبر : ۴۸,۸۵۳
کلیدواژه ها: محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی، بندر چابهار، کالاهای اساسی، استان های شرقی کشور

ارسال نظرات

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید