روز جهانی دریانوردی ۱۴/دبیر انجمن صنفی دریانوردان اعلام کرد:
دبیر انجمن صنفی دریانوردان از احصاء چالش های حوزه دریانوردی از سوی این انجمن خبر داد و اعلام کرد: باید گام بلندی در راستای تربیت نیروی انسانی حرفه ای در حوزه دریایی برداشته شود.
دبیر انجمن صنفی دریانوردان، سامان رضایی، سازمان بنادر و دریانوردی

سامان رضایی در گفت و گو با پایگاه اطلاع رسانی سازمان بنادر و دریانوردی، با اشاره به اینکه به تازگی چالش های حوزه دریانوردی احصاء و به سازمان بنادر و دریانوردی ارائه شده است، بیان کرد: با بررسی همه جوانب چالش های حوزه دریانوردان در بندهای مختلف تهیه و به سازمان بنادر و دریانوردی ارائه شده است و امیدواریم که با همکاری، تعامل مناسب و توجه لازم در راستای حل این چالش ها گام برداریم.

وی ادامه داد: مقوله مربوط به انتقال دریانوردان خارجی در دوران تحریم موجب شده است تا به استفاده از دریانوردان ایرانی به عنوان یک فرصت نگاه شود و با اقدامی جهادی برای استفاده از دریانوردان ایرانی تلاش کنیم، همچنین با جذب علاقمندان و ارائه آموزش های تخصصی به آن ها نیاز دریانوردی کشور را در این راستا برطرف سازیم.

دبیر انجمن صنفی دریانوردان با بیان اینکه یک میلیون و 650 هزار دریانورد در دنیا داریم که از این تعداد 70 هزار دریانورد روی کشتی های تجاری در حال فعالیت هستند، عنوان کرد: تربیت نیروی انسانی در حوزه دریایی مسئله بسیار مهمی در بخش تجارت دریایی است و باید به صورت جدی در کشور مدنظر قرار گیرد.

رضایی افزود: باید گام بلندی در راستای تربیت نیروی انسانی حرفه ای در حوزه دریایی برداشته شود چرا که تا 10 سال آینده شاهد تولید شناورهای تخصصی هستیم که نیازمند فعالیت دریانوردان متخصص است، بنابراین باید به آموزش جدی تر از قبل در حوزه دریانوردی نگاه کرد.

وی با اشاره به اینکه نباید مسائل سیاسی در حوزه کشتیرانی ایمن دخیل شود، اظهار کرد: در حوزه ناوبری و کشتیرانی ایمن نباید مباحث و مسائل سیاسی دخیل شود، چراکه سلامت دریانوردان از هر مسئله دیگری مهم تر است و باید به آن توجه جدی داشت.

دبیر انجمن صنفی دریانوردان در ادامه با اشاره به اینکه خوشبختانه، دریانوردان شاغل در شرکت های بزرگ دریایی از خدمات بیمه و تسهیلات حمایتی در دوره آسیب دیدگی از حوادث کار در دریا برخوردار هستند، اما تعداد کثیری از دریانوردان و فعالین در این صنعت حساس و استراتژیک از این تسهیلات حمایتی برخوردار نیستند، اعلام کرد: بنابراین در راستای تقویت حمایت های اجتماعی و صنفی، صندوق حمایتی دریانوردان به این منظور و با همکاری نهادهای معتبر بین المللی از جمله ISWAN و ITF راه اندازی شده است و انتظار می رود تا سایر ارگان ها، سازمان ها و شرکت های دریایی در ارتقاء کمی و کیفی خدمات این صندوق، انجمن صنفی دریانوردان را یاری کنند.

رضایی با تأکید بر اینکه منابع انسانی در حوزه دریایی از اهمیت بسیار بالایی برخورد هستند، گفت: علاوه بر توجه به آموزش، کسب تجربه و ایجاد انگیزه برای نیروی انسانی در حوزه دریایی باید تجهیزات و امکانات لازم و به روز برای دریانوردان فراهم شود و در این راستا به نحو مطلوب از ظرفیت منابع انسانی در حوزه دریایی بهره برد.

وی  از ایجاد سامانه صداى مشاور براى دریانوردان و خانواده آن ها در زمینه هاى فردى، اجتماعى، خانوادگى و آسیب هاى ناشى از ویروس کرونا خبر داد و اعلام کرد: این سامانه در حال حاضر در 7 استان ساحلى کشور به صورت رایگان فعال است و برای استفاده از این خدمات، شماره ۲ در سامانه ۱۴۸۰ برای اتصال و بهره مندی از مشاوره رایگان روانشناسی ویژه دریانوردان و خانواده آن ها، اختصاص یافته است.

دبیر انجمن صنفی دریانوردان در پایان با بیان اینکه نیروی انسانی در حوزه دریانوردی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است، گفت: باید از ظرفیت های دریانوردان به نحو مطلوب در راستای ارتقای فعالیت های دریایی بهره برد.

۵ تیر ۱۳۹۹ ۰۷:۲۶
کد خبر : ۵۰,۶۲۴

ارسال نظرات

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید