معرفی  موزه دریایی بندر شرفخانه

 موزه دریایی اداره بنادر و دریانوردی دریاچه ارومیه

موزه دریایی بندر شرفخانه در شمال دریاچه ارومیه در محوطه اداره بنادر و دریانوردی بندر شرفخانه واقع شده است در حال حاضر محوطه‌ موزه حدود ۱۵ هزار متر مربع می باشد که ساختمان اصلی آن قبلاً سالن غذاخوری بود حدود ۵۰۰ مترمربع مساحت دارد این سالن از سال ۱۳۹۵ تعمیرات ساختمانی آن شروع گردیده و در سال ۱۳۹۷ تزئینات داخلی آن شروع شده و در حال حاضر چیدمان داخلی به اتمام رسیده است.

 در این موزه وسایل و تجهیزات دریایی قدیمی از قبیل شناورها ،وسایل ارتباطات رادیویی ،لنگر، فانوس دریایی، بی سیم های قدیمی و موتورهای دریایی ، دستگاه های تراش قدیمی ،زنجیر و .... در معرض دید عموم قرار داده شده است .

محوطه موزه دریایی در حال حاضر در دست ساخت می باشد طراحی آن توسط مشاور انجام گرفته و در حال برگزاری مناقصه می باشد این موزه در سه فاز در حال ساخت می باشد .

1)    فاز اول سالن اصلی موزه و محوطه بیرونی آن

2)  فاز دوم شناورهای مغروقه ساحل و تعمیرگاه دریایی(تال) در آینده تصمیم بر احداث جاده و تابلو گذاری تا شناورها انجام خواهد گرفت.

3) فاز سوم اضافه نمودن محوطه در حدود سه هکتار و احداث سالنهای جانبی و همچنین تعمیرات پذیرایی ها و ساختمان های مسکونی خواهد بود (جهت اسکان)

 در راستای وسعت بخشیدن و پرمحتوا نمودن موزه ، همت مسئولین محترم و مدیریت اداره بنادر و دریانوردی دریاچه ارومیه، از بنادر سطح کشور توسط نامه‌نگاری درخواست شده است در صورت تمایل اقلام و وسایل قدیمی را در اختیار این بندر قرار دهند تا به اسم خود بندر غرفه یا سالنی اختصاص یافته و وسایل و تجهیزات بندرمذکور در آن قرار داده شود .

خوشبختانه با تعامل اداره میراث فرهنگی و نامه نگاری هایی که در سال‌های اخیر انجام گرفت پس از ارائه طرح های توجیهی و ارسال طرح محتوایی به اداره میراث فرهنگی تبریز و سازمان میراث فرهنگی پروانه فعالیت  موزه دریانوردی بندر شرفخانه صادر گردید.

 در فضای باز این موزه کشتی امین که قدیمی ترین کشتی موجود در دریاچه ارومیه است و در ابتدای شروع جنگ جهانی دوم توسط روس ها در بندر شرفخانه ساخته شده بالای ۵۰ تن وزن،  ۲۰ متر طول و ۴/۳۰ سانت عرض و بالای ۵ متر ارتفاع دارد به معرض دید عموم گذاشته می شود.

۷ اَمرداد ۱۳۹۹ ۱۲:۲۲
کد خبر : ۵۱,۰۰۲

ارسال نظرات

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید